Olakšanje od migrena, alergija, umora, probavnih tegoba i problema sa kožom.
Imunoglobulin G (IgG) je vrsta antitela, proteina koji igra ključnu ulogu u imunološkom sistemu. IgG ima nekoliko osnovnih funkcija, uključujući eliminisanje patogena, aktivaciju imunološkog sistema i omogućavanje eliminacije stranih supstanci iz tela.
Ispitivanje kvantitativnog prisustva IgG antitela na određene namirnice, koristi se, u nekim slučajevima, za identifikaciju mogućeg prisustva intolerancija na hranu.
Kada postoji intolerancija na određene namirnice, IgG antitela se mogu aktivirati jer ih imuni sistem prepoznaje kao potencijalno štetne ili „strane“.
Ova antitela se vežu za specifične proteine iz hrane i time pokreću imuni odgovor.
Kao posledica toga, može doći do otpuštanje inflamatornih supstanci u krvotok, koji izazivaju upalu, što može doprineti pojavi simptoma kao što su: bolovi u zglobovima, umor ili digestivne smetnje.
Iako taj odgovor nije tako brz i intenzivan (akutan) kao kod prisustva alergija na hranu (posredovanih IgE antitelima), niz simptoma i tegova koje može da izazove intolerancija na hranu, često su suptilnije, ali i dugotrajnije.
Simptomi se mogu pojaviti satima ili čak danima kasnije (najčešće u okviru 72 sata, ali, ponekada i duže).
Ova sporost u razvoju simptoma otežava prepoznavanje veze između konzumirane hrane i simptoma.
Test Intolerancija na hranu IgG (108 namirnica) je specifični laboratorijsko-dijagnostički test iz segmenta funkcionalne laboratorijske dijagnostike, koji na osnovu uzoraka krvi identifikuje prisustvo povišenihvrednosti IgG na 108 odabranih namirnica.
Test Intolerancija na hranu IgG (108 namirnica) obuhvata sledeće namirnice:
Žitarice i proizvodi od žitarica: Ječam, Gliadin/gluten, Ovas, Raž, Spelta, Pšenica, Heljda, Kukuruz, Proso, Pirinač;
Meso i mesni proizvodi: Govedina, Piletina, Jagnjetina, Svinjetina, Ćuretina;
Mlečni proizvodi i jaja: Kravlje mleko, Kozije mleko, Ovčije mleko, Jogurt, Koziji sir, Ovčiji sir, Žumance, Belance;
Povrće: Patlidžan, Cvekla, Paprika babura, Brokoli, Šargarepa, Celer, Čili, Krastavac, Ren, Praziluk, Maslina, Crni luk, Krompir, Crveni kupus, Paradajz, Repa, Tikvice, Artičoka, Špargla, Spanać, Boranija, Grašak, Sojino žito, Sočivo, Beli pasulj, Zelena salata, Matovilac;
Voće: Jabuka, Kajsija, Banana, Nektarina, Trešnja, Grožđe (belo/crno), Kivi, Limun, Narandža, Ananas, Grejpfrut, Jagoda, Lubenica, Kruška, Šljiva, Breskva, Urma;
Začini i začinsko bilje: Bosiljak, Biber (crni/beli), Cimet, Beli luk, Seme slačice, Muskatni orah, Origano, Peršun, Pitoma nana, Seme maka, Ruzmarin, Majčina dušica, Vanila;
Orašasti plodovi i semenke: Badem, Indijski orah, Kakaovac, Lešnik, Kikiriki, Pistaći, Susam, Seme suncokreta, Orah, Kokos;
Pečurke: Pečurke MIX1 (bukovača, šampinjoni, lisičarka, šitake) i Pečurke MIX2 (kostanjevka, vrganj);
Riba i morski plodovi: Rečni rak, Losos, Tuna, Školjka vongola, Kozice, Inćun, Sabljarka, Pastramka, Riba list, Bakalar;
Ostalo: Pivski kvasac, Pekarski kvasac, Med, Kafa, Crni čaj.
Ovaj panel analiza je namenjen osobama koje imaju kliničke indikacije i /ili ispoljene sledeće hronične tegobe bez jasnog uzorka:
Napomena: Važno je napomenuti da, iako IgG antitela ukazuju na to da je organizam došao u kontakt s određenim proteinima hrane, prisustvo ovih antitela ne mora nužno značiti da će svi koji ih imaju razviti simptome i tegobe.
Postoji mnogo faktora, uključujući genetske predispozicije i pre svega stanje crevne mikrobite, koji utiču na to kako će organizam odreagovati.
Tako da povišene vrednosti IgG iz testa (pogotovo na više grupa namirnica) mogu ukazivati i na problem disbalansa crevne flore (mikrobiote) i propusnih creva, ili nedostatka digestvnih enzima, koji su i najčešći uzroci ispoljenih intoleracija na hranu.
Podrazumeva se uobičajeni unos namirnica u danima pre testiranja (bez sprovođenja eliminacionih dijeta) čak i namirnica na koje se sumnja da postoji intolerancija.
Nije potrebno konzumirati određene namirnice pre samog testa. Test će otkriti prisustvo IgG antitela na širok spektar hrane, bez obzira na to da li ste ih nedavno jeli.
Preporuka je da uzorkovanje bude u jutarnjim satima, ili kasnije, ali da ne bude odmah nakon obroka.
Ukoliko uzimate lekove, konsultujte se sa lekarom, tokom pregleda, da li je potrebno privremeno prestati sa njihovim uzimanjem, jer neki lekovi mogu uticati na rezultate testa.
Uzorak: Venska krv
Obrtno vreme: 10 radnih dana
Funkcionalni pregled interniste i testiranje možete zakazati u Poliklinici „Hematologika“ pozivanjem brojeva telefona: tel: +381 62 44 66 58 ili +381 11 4460 222 svakog radnog dana od 09-19h.
Kontaktirajte nas danas i napravite prvi korak ka dugovečnosti!
Ponedeljak – petak
09.00 -19.00
Subota
09.00 -15.00
Nedelja
ne radimo