Dermoskopija (ili dermatoskopija) je vrsta dermatološkog specijalističkog pregleda, koji izvodi dermatolog uz pomoć posebnog ručnog uređaja – dermoskopa.
Dermoskopija predstavlja mikroskopiju površine kože i metod je prevencije melanoma. To je neinvazivna, bezbolna i komforna dijagnostička procedura.
Dermoskop u sebi ima lupu – mikroskopsko uveličanje i polarizovanu svetlost koju emituje, što omogućava dermatologu da vidi mikroskopske slike promene: pigment i krvne sudove, odredi dubinu pigmenta i dijametar promene, a koje se ne mogu videti i odrediti „golim okom“.
Ova metoda se inicijalno razvila pre tri decenije upravo zbog razlikovanja benignih od malignih tumora kože, u prvom redu melanoma.
1. U prevenciji – ranom otkrivanju melanoma i drugih tumora kože;
2. Razlikovanje malignih od benignih promena na koži;
3. Pregled visećih i drugih bradavica, seboroičnih keratoza, fibroma pre uklanjanja;
4. U dijagnostikovanju šuge.
Dermoskopija je veoma jednostavan i relativno brz pregled, ne zahteva posebnu pripremu – traje od 15 minuta do pola sata, i nakon njega se možete vratiti uobičajenim aktivnostima.
Tokom dermoskopije, potrebno je da se pregledaju sve pigmentne promene na koži, uključujući poglavinu i stopala.
U našoj poliklinici dermoskopiju izvodi lekar specijalista dermatovenerologije dr Milena Milovanović, uz pomoć dermoskopa koji emituje izvore polarizovane svetlosti, pa se pregled obavlja bez direktnog kontakta sa promenom i bez korišćenja mineralnog ulja ili vode.
U opštoj populaciji, dermoskopija se preporučuje svima, jednom godišnje, u okviru redovnog godišnjeg preventivnog sistematskog pregleda.
U okviru rizičnih grupa, potrebno da se pregledi obavljaju i češće, a to su osobe:
1. Svetle puti koje imaju veliki broj mladeža (preko 50 mladeža);
2. Često izložene suncu zbog posla kojim se bave ili iz drugih razloga;
3. Imaju pozitivnu porodiču anamnezu oboljevanja od raka kože ili ličnu istoriju bolesti;
4. imaju atipične ili displastične mladeže;
5. Starije od 50 godina sa teškim oštećenjima kože kao posledicom izlaganja suncu;
6. Pacijenti sa transplantiranim organom.
Koliko će to često biti, zavisi od vašeg trenutnog stanja na koži, kao i razloga zbog kojeg se preporučuju češći dermoskopski pregledi.
Postoji takozvano ABCDE pravilo (skraćenice od engleskih reči: asymmetry, border, color, diameter, and evolving). Ovo pravilo služi da se uoče potencijalni znači melanoma i pravovremeno reaguje.
Ako primetite da vaš mladež menja oblik, svoje ivice, boju, veličinu (naglo raste), ili ima progresiju u poslednjih nekoliko meseci, to je znak za alarm i za hitan dermatološki pregled sa dermoskopijom.
Otuda je korisno da pacijenti povremeno obavljaju samopregled kože i mladeža, kako bi i sami stekli uvidu u potencijalno problematične i zabrinjavajuće promene na svojoj koži.
Dermoskopski pregled može usmeriti pacijenta u pravcu potrebe za daljom dijagnostikom tj. uzimanju biopsije kože ili totalnom uklanjanju (eksciziji) promene.
Sumnjivi mladeži se isključivo uklanjaju hirurškim putem (u celosti) i šalju na PH analizu, koja finalno potvrđuje benignu ili malignu prirodu promene na koži.
INFO
Za informacije o cenama usluga iz segmenta dermatologije, u Poliklinici „Hematologika“ posetite naš Cenovnik usluga:
Koliko je dermoskopija precizna?
Dermoskopijom se određuju veličina promene, pigmentna mreža i vaskularna struktura promene. Pouzdanost procene melanoma golim okom je oko 65%, dok se dermoskopskim pregledom procenat povećava na 95%.
Da li je potrebno pripremiti se za dermoskopiju? Da li je pregled bolan?
Dermoskopija od pacijenta ne zahteva pripremu koja bi prethodila pregledu.
Pregled je potpuno bezbolan. Korisno je pre dolaska kod lekara uraditi samopregled kože i mladeža, kako bi ste i sami stekli uvidu u potencijalno problematične i zabrinjavajuće promene.
Da li povreda i krvarenje mladeža dovodi do njihove maligne prirode?
Povreda mladeža ne dovodi do njihove maligne alteracije – prelaska običnog mladeža u melanom.
Mladež koji je mehanički povređen ne predstavlja povećan rizik za melanom, ali je svako spontano krvarenje iz mladeža razlog da se što pre zakaže pregled dermatologa sa dermoskopijom, jer mladež koji se izmenio, i u osnovi predstavlja karcinom kože, može da krvari.
Na koliko je potrebno raditi dermatološke preglede sa dermoskopijom?
Za većinu opšte populacije, preventivne dermoskopije se preporučuju jednom godišnje, dok je za rizične grupe, taj period na 6 meseci.
Šta raditi ako se dermoskopijom utvrdi sumnjiva promena?
Ako dermatolog utvrdi da je neka promena suspektna na melanom ili drugi tumor kože, potrebno je uraditi klasičnu hiruršku intervenciju kojom se potpuno uklanjanja promena sa površine kože i materijal poslati na PH analizu.
Zašto je važno da imam svog izabranog dermatologa?
Kada se vraćate jednom te istom lekaru, u ovom slučaju dermatologu, onda je to lekar koji o vašem zdravstvenom stanju kože najviše zna.
To je dobar način da se prate promene na koži, ne samo pigmentne promene na koži, već i druge promene na koži. Zato je važno redovne godišnje kontrole obavljati kod svog izabranog lekara.
Da li je moguće ukloniti benigne promene iz estetskih razloga?
U slučaju da se dermoskopijom utvrdi da je promena benigna, a remeti pacijenta u svakodnevnim aktivnostima, moguće je istu ukloniti iz estetskih razloga.
Najčešće se u te svrhe upotrebljava dermatološka elektrohirurgija odnosno radiotalasno uklanjanje.
Ove benigne promene se uklanjaju najčešće tokom jeseni i zime, kada je izloženost suncu manja, a vremenski uslovi povoljniji (hladnije vreme) omogućavaju brže zarastanje rane.
Kada imate problem na koži važno je otići na dermatološki pregled jer je dermatolog jedina prava adresa kada su kožne bolesti u pitanju.
Ne odlažite odlazak kod svog dermatologa jer se kožne bolesti mogu komplikovati i po pravilu što se više čeka, duže traje lečenje.
Imajte na umu, da je samo zdrava koža – lepa koža.
U Poliklinici „Hematologika“ na usluzi vam je:
Dr Milena Milovanović – specijalista dermatovenerologije. Dr Milovanović bavi se dijagnostikom i lečenjem kožnih bolesti (dermatologija) i polno prenosivih bolesti (venerologija).
Njena uža oblast interesovanja su: akne i rozacea, dermatohirurgija (klasična hirurska eksizija kao i uklanjanje promena radiotalasima), dermatoonkologija, dermoskopija, dermatitisi, venerologija.
Pregled kod dermatologa možete zakazati pozivanjem brojeva telefona: tel: +381 62 44 66 58 svakog radnog dana od 09-19h.
Zakažite pregled kod dermtovenerologa dr Milene Milovanović.
Ponedeljak – petak
09.00 -19.00
Subota
09.00 -15.00
Nedelja
ne radimo